Лінія Арпада

Головна » Послуги » Екскурсійна служба » Лінія Арпада

Найбільш привабливим об’єктом в Колочаві нині є «Історико - військовий  музей «Лінія Арпада в Колочаві». Тут ви  побачите унікальне зібрання військового обладнання часів Другої світової війни та побуваєте у справжніх бункерах. На сьогоднішній день  відтворено 4 бункери із 34-х, в яких знаходятся понад дві тисячі експонатів. Майже всі експонати є автентичними.

Угорщина почала будувати оборонну лінію у 1940 році для захисту від наступаючих радянських військ. Природний рельєф Карпат дозволяв будувати такі військові укріплення, з яких артилерійським вогнем можна було зупинити рух противника. З цією метою у Колочаві побудували близько тридцяти залізобетонних бункерів. Від вогневих точок до бункерів тягнулись укріплені земляні траншеї. В них були прокладені лінії телефонного зв’язку, вогневі точки обладнали автоматичною стрілецькою зброєю, мінометами, гранатами і легкими протитанковими гарматами.

Також річка Теребля у декількох місцях була перегороджена кількома рядами бетонних пірамід.

У колочавському музеї «Лінія Арпада» ви детально ознайомитеся з історією Другої світової війни на Закарпатті. Реставратори Лінії Арпада зібрали кілька тисяч військових експонатів в музейному комплексі. 

Перший бункер музею називається командний. Всередині все  розташовано так, як було колись. Кулемет, автомати і рушниці, патронташі та гранати, каски та пристрій дальнього бачення, вогнемет і вогнегасник, силовий кабель і десятки інших пристосувань для війни. Все це  — оригінальні зразки.

  Поряд стоїть оборонний бункер.

За кілька десятків  метрів звідси розташований бункер-шпиталь у бетонних оковах. Ліжка у три яруси, комплекти медобладнання, запахи ліків і препаратів, брому та йоду. Перебувати довго тут не можна, однак надати допомогу пораненому та підготувати його до евакуації — цілком можливо.

Пройшовши  сотню метрів вбік, ви потрапите в обитель кашоварів — котлопункт. У цьому бункері увагу привертає пузата похідна кухня-шпор, якою користувалися в угорській армії. Тут же встановлено довгий стіл, а на ньому — тарілки та ложки з нержавійки, горнята з міді. По обидва боки від нього — лавки. Провіант зберігається в мішках, на яких стоїть дата — 1942 рік.